Leszno - Strzyżewice - 2019-07-03 09:13:02 - Kacper Kowalski

Jesteś tutaj

Poprzednim razem +200km poleciałem 6 lat temu. We wtorek Święty wypatrzył warun w Lesznie. Cóż zrobić, trzeba jechać...

To był wypad na punkrocku.

Wsiedliśmy w PKS z Gdyni do Pragi we wtorek o 23:15. Następnego dnia o godzinie 7:35 trochę poobijani jak to po nocy w autobusie wysiedliśmy w Lesznie. Śniadanie na stacji benzynowej i jazda na lotnisko :) Tam, podobnie jak ostatnio przywitał nas uśmiechnięty Andrzej Walczak. Czekały też chmury i wiatr, a miało się dopiero rozwiać. Było podekscytowanie. Warun zapowiadał się nieprawdopodobnie. Pierwszy wystartował Szafran, ok 10:45 (fota nr1), zaraz potem Tomek "Polendwica" Krupski. No i się rozdmuchało. Starty były długo wyczekiwane. Odpaliłem trzeci ok 11:15. Po mnie startował Kwiatek i Święty i kilku pilotów.

Wiało tak, że nie było szansy na powrót na lotnisko. Odszedłem na trasę w zerku. Zerko to takie noszenie które powoduje, że nie tracę wysokości, ale też nie idę do góry. Kręcąc ten pierwszy komin w pamięci miałem słowa Polendwicy, który przed startem mówił "dziś dystans mnie nie interesuje, byle utrzymać się w powietrzu te 9h". Pomyślałem, że to dobre motto na lot, zwłaszcza, że ostatnie dwa loty zmaściłem lądując w połowie dnia. Spiesząc się za bardzo do kolejnych chmur ignorowałem te zerka i samo utrzymanie się w powietrzu. Tym razem każde noszenie miało być wybadane, sprawdzone czy przypadkiem nie zwiastuje czegoś mocniejszego, albo centrum noszenia nie jest gdzieś obok, a że wiało fest - krążenie w zerku powodowało oddalanie się od startu.

Byłem przygotowany na to, że będzie zimno. Na 2000m miało być zero stopni (trzeciego lipca), a pod koniec dnia podstawy podniosły się na poziom 2500m. Miałem wełnianą bieliznę termiczną, ogrzewacze, dwie kominiarki... i zmarzłem. Termika sama w sobie była dosyć łagodna. To znaczy, nawet jak noszenie było mocne to nie było turbulencji i uskoków wiatru. A górą wiało. Największe wskazania z XCTrack były w okolicy Radomska, (wiatr 49km/h NNW). Paralotnia leci z prędkością ok 36 km/h względem powietrza. To oznacza, że przy większym niż 36km/h wietrze lądowanie może być na wstecznym - lecąc pod wiatr do przodu względem zimi lecę do tyłu.

Koło Włoszczowej przeczekałem duży kryzys termiczny kręcąc zerka i dryfując z wiatrem. Bałem się, że wepchnie mnie w TMA Krakowa. Chyba na wyrost. Obserwowałem ziemię i kładoące się drzewa w szkwałach obawiałem się lądowania. Jak to będzie przy ziemi, skoro górą tak dmucha?

Może dlatego tak długo unikałem lądowania i po ośmiu godzinach lotu usiadłem na ziemi w łagodnym wieczornym powietrzu. A może to mój nowy Queen 2 tak dobrze współpracuje? Tak czy inaczej termika była wyssana do ostatniego kłaczka. Czekało na mnie mocno zmrożone piwo. Nagroda. To piwo, to taka mała tradycja, czy może nawet rytuał. Zabieramy piwo w puszce do uprzęży. Jak lot jest długi to piwo jest zimne. Jak lot jest krótki, to nie dość że widzę kolegów przelatujących nad głową, to jeszcze opryska mnie przy otwieraniu ciepłe piwo.

Wylądowałem 323km od startu!

Zacząłem się zastanawiać gdzie ja właściwie jestem. Okolice Pińczowa. Nie myślałem o powrocie do Gdyni w trakcie lotu. Myślałem jak ominąć strefy i nie wypaść z rytmu termiki. Myśli o powrocie do domu na pewno pomogłyby mi wrócić. Na pewno aby było łatwiej podświadomość posadziłaby mnie przy dworcu we Włoszczowej, którą mijałem. Na szczęście ten dworzec nie był dla mnie. Zresztą do Leszna ruszyliśmy PKSem z myślą, że łatwiej nam wrócić do Gdyni na stopa i komunikacją, niż wracać do Leszna po samochód by nim wracać do Gdyni.

Zadzwoniłem do Świętego i usłyszałem: wysyłaj pinezkę, Broda jedzie. Okazało się, że Przemek Potocki widząc potencjał tego dnia i loty na żywo na livetrack24, prosto z pracy ruszył samochodem z Gdyni w Polskę, by nas zebrać po lataniu. Łapiąc kilka okazji wyruszyłem naprzeciw Przemka w stronę Kielc, utknąłem na stacji benzynowej po zapadnięciu zmierzchu. Przemek! Wielkie dzięki za tak brawurową akcję i komfortową zwózkę! Do domu do Gdyni dotarłem o 5 rano.

Aha. To był lot w którym pierwszy raz leciałem z camel bagiem, i pierwszy raz byłem uzbrojony w rurkę pilota. I przez cały lot pić mi się nie chciało i sikać też nie.

W tym dniu padło wiele wspaniałych lotów. Adam, Paweł, Kuba, Święty, Tomek - Gratuluję i cieszę się z Wami. Warun był dla nas łaskawy i AUP także był łaskawy. Strefy TSA06 nie były aktywne mimo awizacji. Liczę, że nie raz jeszcze zawitam do Leszna. To jest niesamowite miejsce. Wszyscy piloci odeszli z pierwszego holu mimo tak mocnego wiatru. Może dlatego że wszyscy szanowali zerka wiedząc że nie będzie 2 szansy, a może dlatego, że Andrzej doskonale wiedział jak nas wypuścić aby nie było komplikacji. No właśnie! Andrzeju! Wielkie dzięki za znakomite wypuszczenie nas w powietrze mimo tak trudnych warunków. Leszno to wspaniałe termicznie miejsce i świetni ludzie.

Link do lotu:
https://xcportal.pl/node/165073

Link do tabeli lotów:
https://xcportal.pl/flights-table/2019-07-03

No i pozdrowienia dla wszystkich Queenowców. Robi się z tego cała kohorta księżniczek, nie tylko kaszubskich ;-)

PS:
Następnego dnia patrzyłem na zdjęcia SAT24 i miałem nadzieję, że będzie powtórka z rozrywki i zobaczę dalekie loty... i są :)) Taki warun na dwa dni z rzędu to sytuacja niezwykła. Tak jak przymrozek w lipcu w Jakuszycach ;)

https://xcportal.pl/flights-table/2019-07-04

Gratulacje Pawel, Kuba, Irek!

Komentarze

10 miesięcy 3 tygodnie

Świetny opis i świetny lot :)


1 rok 3 miesiące
Czapki z głów! Gratulacje Kacper. Świetny wynik i opis. Pozdrowienia.
1 rok 3 miesiące

Graty !!! Zazdroszcze


1 rok 3 miesiące

doskonałe uzupełnienie w postaci super opisu do super lotu :) gratuluję!


1 rok 3 miesiące

pięknie poleciane, pieknie napisane.

Jesteś najMistrz.


1 rok 3 miesiące

piękne dzięki! jaram się :)


1 rok 4 miesiące

Ogromne gratulacje Kacper!!! jak szłam spać, bo po drugiej stronie świata jestem to bylo 160 na livetracku a rano podwójnie tyle!!!40km/h kosmos!!!!!:)


1 rok 4 miesiące

Szacun Kacper. Dobra robota


1 rok 4 miesiące

Jak patrzyłem wczoraj na prognozy spodziewałem się, ze to może być TEN dzień :) Jak zerknąłem na niebo dziś bylem pewny, ze to jest TEN dzień...Gratuluje!

P.S. Personal best ?


1 rok 4 miesiące

GRATUL


Dane lotu

Status weryfikacji przez sędziego: 
Nie zweryfikowany
Status naruszeia stref: 
Lot wykonany w strefach nieaktywnych polskich strefach
Lot PPG: 
Nie
Lot niekonkursowy: 
Nie
GRecord: 
Poprawny
Długość trasy: 
323.75km
Czas trasy: 
8:01:12
Średnia prędkość trasy: 
40.37km/h
2:04:40
473m
1 921m
44.58km/h
92.62km
28.61%
1:44:41
1 921m
1 652m
39.41km/h
68.76km
21.24%
1:56:11
1 652m
2 313m
43.25km/h
83.75km
25.87%
2:15:40
2 313m
272m
34.77km/h
78.62km
24.28%
Pokaż więcej
Zwiń